Friday, 6 May 2016

Moon Child


Odkąd sięgam pamięcią Księżyc był mi bliski. Nazywam go bratnią duszą i życiowym kompanem. To ciało niebieskie towarzyszy mi od zawsze w mojej życiowej podróży. Jest częścią mnie, a ja jestem częścią jego. Od dziecka coś w tym srebrym oku mnie fascynowało. Tak samo z resztą jak cały nieboskłon i to co skryte za nim. Uwielbiam wpatrywać się w Księżyc i śledzić jego fazy. Gdy byłam samotnikiem w pełnej krasie, wracając wieczorami czy nocą do domu, śpiewałam do mojego lunarnego brata smutne pieśni i płakałam. Czasami nadal tak robię, bo Księżyc jest przymiotem moich wewnętrznych, mrocznych namiętności, związanym z energią yin - symbolizującą żeński aspekt natury.
W moim życiu bardzo znaczącą rolę odgrywają cykle. Jednym z nich jest cykl narodzin i śmierci. Czyli cykl rodzenia się, tworzenia, umierania i odradzania się. Mniej więcej co pół roku moja dusza, umysł i ciało przeżywają taką wędrówkę - sansarę. Wszystko w naturze podlega zmianom, pory roku (wiosna - narodziny, młodość; lato - dojrzałość; jesień - starość, umieranie; zima - śmierć), etapy w życiu człowieka, cała natura i wszechświat. Księżyc również podlega prawom cyklicznym, które człowiek utożsamia z własnymi rytmami życia. Stąd wziął się kult lunarny i wszelkie z nim związane bóstwa: Arebati u Pigmejów, Ataentisic u Irokezów, Alignak u Eskimosów, Hine-korako u Maorysów, grecka Artemida (rzymska Diana), sumeryjski Sin/Nannar, indyjski demon Rahu, grecka i rzymska Hekate, nordycki wilk Hati,  japoński Tsukuyomi no Mikoto, tebański Chonsu, aztecki Tecciztecatl, chińska Chang'e, frygijski Men, egipski Thot, etruska Losna, grecka Selene (rzymska Luna), indyjski Ćandra i Soma, inkaska Mama Quilla, Ix-chel u majów, semicki Aglibol, słowiański Chors, staroarabski Habal, syryjska Astarte czy tracka Bendis...

Symbol Potrójnej Bogini
Nordyckie Norny (greckie Mojry) - Potrójna Bogini (w neopogaństwie oraz wicca) odzwierdziedlają ludzkie losy i porządek świata. Każda z trzech kobiet utożsamiana jest z odpowiednim cyklem życia oraz z fazami księżyca - rosnący (Przeznaczenie, Prządka, Dziewica), w pełni (Stawanie Się, Udzielająca, Matka) i malęjący (Obowiązek, Nieodwracalna, Starucha). Wyobrażenie to przedstawia wielkie misterium umierania i odradzania.

Norny i Studnia Urd
Triumf śmierci lub Trzy Mojry
Potrójna BoginiPentagram - symbol pięcioramiennej gwiazdy. Jakie jest jego znaczenie i czy słusznie kojarzony jest z kultem szatana i ze wszystkim co złe?


Słowo pentagram pochodzi z języka greckiego, gdzie pente znaczy 5, a gamma literę. Pentagram - magiczny symbol najprawdopodobniej używany był już w neolicie - kiedy to pełnił rolę symbolu bogini-matki zwanej Kore. Najstarszy pentagram został odnaleziony w starożytnym mieście Ur - centrum cywilizacji Mezopotamii i datowany jest (według naukowców) na rok 3500 p.n.e. Prawdopodobnie używany był jako pieczęć królewska. Jako dziedzictwo najwcześniejszych, prymitywnych cywilizacji, został przechowany do czasów starożytnych najpierw jako Gwiazda Isztar, później zaś Izydy. - (pl.wikipedia.org/wiki.Pentagram) Wtedy to figura zainteresowała greckich Pitagorejczyków, którzy zaczęli snuć pierwsze geometryczno-mistyczne refleksje na temat pentagramu jako symbolu doskonałości, zdrowia i życia, gdyż odnależli w nim złote proporcje. Najprawdopodobniej tą drogą pentagram przeniknął do innych religii - przede wszystkim judaizmu (gdzie nazywany był "Pieczęcią Salomona" - Signum Salomonis) oraz chrześcijaństwa (był figurą Gwiazdy Betlejemskiej, symbolizował pięć ran Chrystusa, później pięć cnót rycerskich. Chrześcijanie uznawali pentagram za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Stąd już prosta droga do wytłumaczenia źródeł obecności pentagramu w sektach gnostyckich (gdzie panował programowy synkretyzm religijny) oraz kabale (wiedza tajemna wyrosła z judaizmu - rozwijała się dynamicznie poprzez wieki, stanowiąc źródło i inspirację dla wielu dzisiejszych ruchów).


Można zatem powiedzieć, że ówczesna symbolika pentagramu dotyczyła po pierwsze geometrycznego kształtu (doskonałość i harmonia kojarzone z równymi długościami boków, kilkoma osiami symetrii, etc. ale też i podobieństwo do postaci ludzkiej), po drugie zaś liczby kątów (zawartej w samej greckiej nazwie - 'penta' oznacza 'pięć'). Jasne jest zatem, że bez względu na źródło inspiracji, wszystkie kultury nadawały mu jednoznacznie pozytywne znaczenie - boskiej mocy, doskonałości, ochrony przed złymi mocami (szczególnie pentagram wpisany w okrąg) oraz harmonii.

Znak ten bez bariery (koła) oznacza konflikt i rozpad wewnętrzny, ale i aktywność która prowadzi do zażegnania tego konfliktu.Uznawany jest także za odwieczny symbol magii. Pięć wierzchołków ma bardzo bogatą symbolikę: pięć zmysłów, pięć światów (fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy), pięć żywiołow chińskich, cztery żywioły i duch górujący nad nimi (w przypadku odwróconego pentagramu to materia góruje nad duchem), rany Chrystusa i cnoty rycerskie (o czym mowa wcześniej). Jest także symbolem wielu Bogów i neopogańskiej religii Wicca. W jednej z jej tradycji - Gardneriańskiej, pojawia się także odwrócony pentagram jako oznaka wyżej wtajemniczonych. Pentagram (a reczej pentakl - krążek z wyrysowanym magicznym znakiem, w tym przypadku pentagramem) występuje jako jedno z narzędzi Maga, I karty Wielkich Arkan Tarota, gdzie symbolizuje żywioł ziemi i materii. Jeśli z pentagramu buchał ogień uznawany był on za symbol Astralnego Światła - w przypadku odwróconego pentagramu (dwa wierzchołki ku górze). - (http://www.magia.gildia.pl)

 Pentagram obecnie uważany jest za symbol mikrokosmosu.

Jako Amulet:
- chroni przed złymi energiami
- magią mroku
- złym okiem
- co więcej odbija te złe energie do nadawcy

Jako Talizman:
- spełnia pragnienia
- pomaga uaktywnić wewnętrzne moce by osiągnać zewnętrzne cele
- pomaga w rozowoju duchowym wspinać się na wyzsze płaszczyzny

Węzły celtyckie

 

Jest to cała klasa splotów, zazwyczaj zamkniętych. Są to węzły ozdobne związane z mitologią i kulturą celtycką. Istnieją węzły wiązane na pojedynczej linie (z pojedynczej pętli) jak też na całym zestawie lin. Wywodzą się z symboliki odradzającego się drzewa którego konary łączą się z korzeniami, jako symbol nieskończonej i przeplecionej jednej i tej samej linii życia. - (http://www.okiem.pl)

Plecionka Wieczności symbolizuje niekończące się koło życia (cykl przemian jak koło roku), wieczność, w wolnej interpretacji zwycięstwo życia nad śmiercią. Symbol to poczwórny węzeł na bazie koła. Oznacza także złożoność, związek, przyjaźń, cykliczność natury. Koło zwykle symbolizuje nieskończoność. Możemy odnieść ją do nieskończoności naszej egzystencji - liczne węzły obecne na naszej drodze tworzą życie bardziej skomplikowanym, ale o wiele ciekawszym. Motyw podwójnej nici może przywodzić na myśl złożoność: wrażliwość i siłę, rozsądek i natchnienie, rozwagę i spontaniczność- elmenty pozornie przeciwstawne, lecz tworzące razem doskonałą całość dzięki odpowiednim proporcjom i pojawianiu się poszczególnych cech we właściwych miejscach. Inne odniesienie to nasza duchowość i fizyczność pozostające w dynamicznej równowadze, dzięki której możemy tańczyć nasz zadziwiający taniec istnienia. Koło to składa się z dwóch nici, ośmiu węzłów (wielokrotność liczby dwa)- dwójka odnosi sie do związków miezyludzkich i przyjaźni. Przeplecione nici mogą symbolizować dwie osoby żyjące blisko siebie - wirujące, złożone wszechświaty ich wnętrz przeplatają się ze sobą i obadarowują siebie nawzajem. Pozostają one czymś odrębnym, ale razem tworzą wspaniała formę, bardziej złożony, dający nowe możliwosci wzór. Symbol znakomicie nadaje się na podarek dla bliskiej osoby, aby pamiętała, że ma przy sobie kogoś, kto będzie obecny przy niej, wpsierając ją tak, jak potrafi, z całą swoją specyfiką, pozostającą w harmonii z indywidualnością osoby obdarowywanej. Kalendarz celtycki był oparty również na bazie koła, ułatwiając zrozumienie następujących po sobie cykli natury i pór roku - niekończący się wir powtarzających się elementów, które jednak za każdym razem są nieco inne. W kole występuje osiem węzłow. Jest to liczba dni w celtyckim kalendarzu, dzięki którym obserwowano przejście jednej pory roku w drugą. Koło roku nadaje się więc do medytacji nad cyklicznością natury. Pozwala też odnieść obserwacje przyrody do naszego życia- zrozumienie natury i zjawisk w niej zachodzących może przyczynić się do lepszego poznania siebie. Wszak my też jesteśmy jej częścią i ważne jest,aby nasze życie wypełniała harmonia i pozytywna energia wynikająca z balansu przenikających się światów- tego, któy nas otacza i tego, który znajduje się w naszym wnętrzu.


Wszelkie powyżej wymienione symbole zawarłam w rysunku, który dedykuję podobnym do mnie Księżycowym Dzieciom. Może on pełnić rolę zarówno plakatu, jak i grafiki na ubrania oraz dodatki,  będąc swego rodzaju mandalą, glifem strażniczym zapewniającym opiekę Srebrnego Globu nad właścicielem. Ułatwiając tym samym bezpieczne i harmonijne przejście przez mistyczne cykle życia.
Kluczowym bowiem jest dla mnie fakt, iż symbolika jaką tu przedstawiłam, przemawia do ludzkości już od zarania dziejów, a człowiek w poszukiwaniu odpowiedzi na to "kim jest i dokąd zmierza?" sięga w głąb siebie oraz świata odnajdując przekaz informacji pierwotnej zawartej w krztałtach, dźwiękach, zapachach i w ogóle szeroko rozumianej gamie bodźców wewnętrznych jak i zewnętrznych. Interpretacja tych krztałtów jest głęboko zakorzeniona w naszych jaźniach powodując tym samym, że ów mistyczne wzory nabierają mocy sprawczej. ~ Sara Aranel

No comments:

Post a Comment

~Nie przeszkadza mi wspólna obserwacja, pod warunkiem, że post jest przeczytany~
~Jeśli mój blog ci się podoba zaobserwuj i daj adres do siebie na pewno zrobię to samo~
~Nie wchodź tu tylko z powodu chęci nowego pustego obserwatora~
~Odwiedzam każdy blog podany w komentarzu~
~Zostań prawdziwym czytelnikiem! Komentuj systematycznie posty, a zostaniesz polecony na blogu. Oczywiście liczą się tylko konstruktywne komentarze. Komentarzy typu "fajny, ciekawy post" itp. nie biorę pod uwagę.~

Tematy kolejnych postów

 • Etyka szacunku do zycia
 • Symbole w snach - sól
 • Białko zwierzęce
 • Symbole w snach - anioł
 • Okrucieństwo dla pieniędzy
 • Poznaj krowę, która produkuje dla Ciebie mleko
 • Zobacz do czego zdolny jest człowiek... dla pieniędzy
 • Jak napisać skrypt do medytacji prowadzonej
 • Reiki
 • Snowflakes
 • Niezidentyfikowane obiekty podwodne
 • Nie jesteś yorkiem? To nie masz szans!
 • Głodujące dzieci
 • Słodycze testowane na zwierzętach
 • Za duzo wiem, żeby zjeść rybę.
 • Nowe wzory koszulek i nie tylko CUPSELL
 • Wina z dreszczykiem
 • Sekret piękna azjatek

LABELS

Afirmacje/Affirmations (4) Akceptacja/Acceptance (3) Amulety/Amulets (1) Angora (1) Art (2) Astrologia (1) Aura (4) AVON (1) Białko/Protein (3) Bilokacja/Bilocation (1) Biżuteria/Jewelry (1) Bransoletki z muliny/Friendship bracelets (1) Budda/Buddha (2) Buddyzm tybetański/Tibetan Buddhism (1) Buddyzm/Buddhism (3) Byk (1) Celtic (1) Ciało/Body (1) Ciekawostki/Curiosities (6) Cierpienie/Suffering (2) CupSell (1) Czakra Korzenia/The Root Chakra (2) Czakra Podstawy/The Base Chakra (1) Czakra Sakralna/The Sacral Chakra (1) Czakra Splotu Słonecznego/The Solar Plexus Chakra (1) Czakramy/Chakras (9) Demony/Demons (2) Desery/Desserts (1) DMT (3) DNA (1) Dotwork (1) Dreadlocks (2) Duchowość/Spirituality (7) Dusza/Soul (4) Dzieci indygo/The Indygo Children (1) Dzieci Kryształowe/The Crystal Children (1) Ego (3) Empatia/Empaty (1) Energia/Energy (14) Farmaceutyka/Pharmaceutics (1) Film/Movie (1) Fit (2) Fizyka/Physics (1) Futro/Fur (1) Go Vegan (12) Golden Rose (1) Grafiki na odzież/Graphics for clothing (1) Halloween (1) Hinduizm/Hinduism (1) Huna (2) Inspiracje/Inspirations (1) Intuicja/Intuision (1) Ja/Me (4) Jasnowidztwo/Clairvoyance (2) Jedzenie/Food (4) Konopie indyjskie/Cannabis (2) Kosmetyki/Cosmetics (2) Koty/Cats (1) Kreacja/Creation (4) Królik/Rabbit (1) Księżyc/Moon (1) L. Hay (2) Lato/Summer (1) Lęk/Fear (1) Lewitacja/Levitation (1) Lifestyle (11) Lody/Ice Cream (1) Logo (1) Magia (1) Magia/Magic (1) Makijaż/Makeup (1) Manipura (1) Mara (2) Marihuana/Marijuana (2) Marzenia/Dreams (1) Maya (1) Medycyna Naturalna/Natural Medicine (5) Medycyna/Medicine (4) Medytacja/Meditation (4) Miłość/Love (2) Mleko/Milk (1) Moda/Fashion (1) Mongolia (1) Muladhara (1) Multitrans (1) Mumia/Mummy (1) Muzyka/Music (2) Myśli/Thoughts (8) Mystic Roots (1) Nabiał/Dairy Products (1) New Age (2) Nieszczęście/Unhappiness (1) Niezwykłe zdolności/Unusual abilities (2) Okrucieństwo/Cruelty (3) OM (1) OOBE (1) Osho (1) Oświecenie/Enlightenment (3) Outfits (1) Paznokcie/Nails (1) Pełnia Księżyca (1) Pema Cziedryn (2) Pentagram (1) Pora na Przygodę/Adventure Time (1) Prawo przyciągania/The law of attraction (3) Prawo/Law (1) Przebudzenie/Awakening (3) Przepisy/Recipes (3) R. Byrne (3) Rak/Cancer (3) Recenzja/Review (1) Refleksje nad życiem/Reflections on life (9) Rezonans Schumanna/Schumann resonance (2) Równowaga/Balance (1) Rozwój/Development (16) Rysunek/Drawing (1) Rytuał (1) Rytuał obfitości (1) Samotność/Aloneness (2) Sekret/The Secret (3) Sennik/Dream-book (1) Sklepy/Shops (3) Skóra/Skin (1) Śmierć/Death (2) Smoothies (1) Środowisko/Environment (1) Swadhisthana (1) Świadomość/Consciousness (27) Symbolika/Symbols (1) Szczęście/Happiness (1) Sztuka cyfrowa/Digital art (4) Sztuka Tradycyjna/Traditional Art (1) Szydełkowane/Crocheted (1) Szyszynka/Pineal (3) Teksty piosenek/Lyrics (1) Telepatia/Telepathy (1) Testy na zwierzętach/Animal tests (3) Umysł/Mind (1) Uroda/Beauty (1) USA (1) Uzdrowienie/Cure (2) Wedy/Vedas (1) Wizualizacja/Visualization (2) Wybaczenie/ Forgiveness (1) Wymiary/Dimensions (1) Wyzwanie/Challegne (1) Zdjęcia/Photos (5) Zdrowie/Health (14) Żelazo/Iron (1) Ziemia/Earth (1) Zjawiska paranormalne/Paranormal (2) Zwierzęta/Animals (7) Życie/Life (1)